Usługi IT – na co zwracać uwagę szukając wykonawcy?

Usługi IT – na co zwracać uwagę szukając wykonawcy?

Rynek jest zalany ogromną ilością firm świadczących usługi z zakresu realizacji projektów IT. Jest to oczywiście podyktowane faktem, że internet jest aktualnie jednym z najpotężniejszych mediów oraz rynków zbytu dla bardzo dużej ilości firm. Na co warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego wykonawcę projektów IT?

Balans między ceną, a doświadczeniem

Pomysł projektu bardzo spodobał się współpracownikom, wszyscy w firmie akceptują pomysł i decydują się na wprowadzenie go w życie. Jest pięknie, zaczyna się poszukiwanie odpowiedniej firmy, która nie dość, że profesjonalnie go zrealizuje, to dodatkowo podpowie, co ulepszyć w przyszłości (a może nawet podejmie się zrealizowania aktualizacji). Warto rozróżnić dwa typy programistów i techników komputerowych – ci tani, są zazwyczaj dużo wolniejsi i mniej doświadczeni oraz ci drożsi, profesjonalni i rozeznani w rynku.

Czy warto w takim przypadku zatrudnić tych, teoretycznie, słabszych? Wydaje się to niegłupim pomysłem, z bardzo prostego powodu – jeżeli damy szansę mniejszej, ale zazwyczaj świeższej, bardziej pomysłowej i kreatywnej drużynie. Rzecz jasna ma to minusy, z czego na przedzie wychyla się o wiele wolniejsze tempo realizacji projektu. Plusem jest cena, wsparcie oraz możliwość późniejszej (i rzecz jasna tańszej) współpracy.

Za bardziej doświadczonymi firmami oponują fakty, w postaci o wiele większego rozeznania w rynku i doświadczeniu, co przekłada się na niższy czas realizacji założonych celów i potrzeb. Oczywiście, za bardziej doświadczonego fachowca będziemy musieli zapłacić więcej.

Jakość ponad wszystko

Najważniejszym pryzmatem, przez który będziemy oceniać realizację projektu IT jest jego jakość. O ile nie będziemy czekać na świetny projekt ponad rok, a dostaniemy dobry, po 3-4 miesiącach, warto zdecydować się na takiego dostawcę usług. Ważną kwestią przy wyborze, jest możliwość sprawdzenia tej cechy – wcześniejsze testy, które sami możemy przeprowadzić. Czasami można pokusić się o wynajęcie freelancera, który specjalizuje się w testach tego typu rzeczy. Dużym plusem jest wspomniany support – czyli dalsze wsparcie w realizacji projektu oraz niezbędne poprawki.

Trendy i “dryg”

Pomijając wszystko, o czym napisałem wcześniej, bardzo ważnym czynnikiem jest to, czy firma, która ma nam zrealizować projekt jest na “czasie” z aktualnymi trendami. Są to oczywiście kwestie dotyczące pozycjonowania, doboru systemu do profesji (lub napisanie własnego). Świat programistów i komputerów ciągle się zmienia, rozwija – firmy, które szkolą swoich pracowników w aktualnie rozwijanych projektach oraz wszystkich nowinkach technicznych, gwarantują bardzo profesjonalną realizację projektu.

Dodaj komentarz