Zanim założysz bloga warto się przygotować

Zanim założysz bloga warto się przygotować

Blog wymaga ciągłego działania. Jeżeli chcesz zacząć blogować i osiągnąć w tym ponadprzeciętne wyniki to musisz się przygotować na masę działania. A jeżeli myślisz o długotrwałym sukcesie to na ciągłe działanie.

Jednocześnie możesz się odpowiednio przygotować – dzięki temu gdy już zaczniesz prowadzić bloga, będziesz mógł skupić się na tym co istotne i nie będziesz zaprzątał swojej głowy mało ważnymi zadaniami.

Co zrobić przed założeniem bloga?

W tym wpisie nie będę pisał o takich oczywistościach jak ustalenie nazwy bloga i wybranie domeny. Są rzeczy, które i tak będziesz musiał zrobić by założyć bloga. Dlatego skupię się na tym, o czym wiele osób zapomina. A te rzeczy wpływają na to jak twoje blogowanie będzie wyglądało po założeniu bloga. Założenie go to dopiero początek, prawdziwa przygoda zaczyna się potem.

Cel bloga – stwórz swój pryzmat

Niektóre osoby twierdzą, że blogują dla przyjemności. Czy wyznaczanie celu w takim przypadku ma sens? Nie, ponieważ najprawdopodobniej i tak stwierdzisz, że takiego celu nie masz. Dlatego zamiast zastanawiać się jaki jest twój cel zadaj sobie pytanie „Po co zakładam bloga?”. Ono działa dużo lepiej.

Nawet jeżeli zakładasz bloga dla przyjemności, to będziesz miał jakieś „po coś”. A gdy już podasz odpowiedzi na to pytanie, to zastanów się czy wymieniłeś wszystkie powody. To nie muszą być finansowe cele, inne przykłady to m.in. zapisanie swoich myśli, oczyszczenie umysłu, pomoc innym, poznanie nowych osób, stworzenie dziennika, którego będzie się używało w przyszłości.

Twoje „po co” ma duży wpływ na działania. Jeżeli chcesz pisać by oczyścić umysł to możesz olać problemy typu jak pisać bloga, lub jego promocję. Jednak gdy chcesz pomagać ludziom to warto o nie zadbać.

Ponadto zastanów się czy możesz zapisać swoje „po co” w formie celu. Na przykład:

Na mojego bloga będzie wchodziło miesięcznie ponad tysiąc unikalnych osób (jeżeli chcesz np. pomóc innym)

Będę komentował co najmniej 3 wpisy na innych blogach każdego dnia (jeżeli chcesz np. poznać nowych ludzi)

Minimum raz w tygodniu będę pisał wpis podsumowujący ostatnie wydarzenia (jeżeli chcesz np. oczyścić umysł)

Zapas pomysłów na wpisy

Jaka jest najgorsza zmora w życiu blogera? Czucie presji pisania i brak pomysłu na wpis. Wymyślenie tematu w takiej chwili jest bardzo trudne i męczące. A nawet gdy już coś wymyślisz, to zastanawiasz się czy to na pewno jest wystarczająco dobre.

Żeby uniknąć takiej sytuacji zadbaj o zapas pomysłów na wpisy. Już 20-30 pomysłów powinno dać Ci zapas na kilka miesięcy. W zależności od tego jak często będziesz je pisał i publikował. Może dać Ci nawet ponad pół roku zapasu.

A gdy przed założeniem bloga wymyślisz kilkanaście pomysłów, to potem jedynie musisz dbać by każdego tygodnia wymyślać nowe pomysły. W ten sposób nigdy nie zabraknie Ci możliwości i pisanie bloga będzie dużo łatwiejsze.

Lista ciekawych blogów na których możesz się udzielać

Ten punkt jest szczególnie istotny przy niektórych rodzajach „po co” – jeżeli liczy się dla Ciebie ruch, to zadbaj o listę ciekawych blogów. Będziesz mógł je komentować i w ten sposób sprowadzać na swoją stronę wartościowy ruch. A to przełoży się na zbliżenie do twoich celów.

Komentowanie blogów innych to świetny sposób, na:

Zdobycie wartościowego ruchu
Zdobycie wartościowych komentarzy (wielu blogerów skomentuje Ciebie, jeżeli Ty zostawisz komentarz na ich blogu)

Zadbanie o te 3 punkty bardzo ułatwi twoje późniejsze działania z blogiem, po tym jak go założysz. Unikniesz wtedy zastanawiania się „co dalej mam robić?”. Wykorzystasz wiedzę gdzie się promować, oraz po co piszesz swojego bloga. W ten sposób unikniesz wielu rozterek, przez które ja przechodziłem.

Dodaj komentarz