Dlaczego wyszukiwarki

Dlaczego wyszukiwarki

Źródeł poszukiwań różnego rodzaju informacji jest w Internecie mnogość. Są to portale tematyczne i ogólne, blogi, fora internetowe, serwisy społecznościowe z facebookiem na czele, różnego rodzaju serwisu ogłoszeniowe, sklepy, katalogi stron czy też firm. Jednak jest ponad nimi wszystkimi jeden rodzaj serwisów, mało tego w tym rodzaju jeden konkretny serwis. Chodzi oczywiście o wyszukiwarki internetowe a przede wszystkim jedna z nich – wyszukiwarkę Google.

Początki tego serwisu sięgają 1997 roku. Stworzyło ją dwóch ludzi: Larry Page oraz Siergiej Brin.

Firma Google Inc została założona w 1998 roku. Firma poradziła sobie z krachem w branży dotcomów z 2000 roku, potem, dzięki wsparciu finansowemu z zewnątrz rozwinęła się.

Dlaczego wyszukiwarka stała się najpopularniejszym ( i ciągle to miano dzierży) serwisem internetowym na świecie? Co prawda Google to teraz dużo więcej różnych serwisów, m.in. poczta Gmail, Google Earth czy rewelacyjne Mapy Google to jednak najpopularniejszym jest właśnie wyszukiwarka.

Odpowiedź jest następująca. Twórcom wyszukiwarki Google udało się znaleźć sposób na indeksację coraz większych zasobów internetowych i wyszukiwanie potrzebnych informacji zawartych w tych zasobach. Treści w sieci udostępnia się w sieci pod adresami url wskazującymi na konkretne zasoby umieszczone na serwerze. Są to najczęściej strony WWW. Można także bezpośrednio zamieścić np. zdjęcie lub plik pdf na serwerze i umożliwić tym samym śćiąganie danych materiałów na swój komputer, zdjęcia poza tym mogą być bezpośrednio wyświetlane na ekranie komputera.

Przed erą wyszukiwarek funkcję przeglądania i wyszukiwania stron internetowych pełniły tak zwane portale, czyli strony WWW ze skatalogowanymi wg przyjętych kategorii witrynami. Były one zamieszczane w formie linka. Właściwie były to katalogi.

Wyszukiwarka Google indeksuje bardzo duże ilości stron internetowych a następnie podaje wyniki w odpowiedzi na zapytanie. Ta adekwatność odpowiedzi stała się przyczyna popularności tego serwisu. Jest to przecież tak naprawdę również katalog stron WWW. Jednak to co go różni to ilość stron, indeksowanie adresów url za pomocą robotów oraz algorytm ustawiający kolejność stron na stronach wynikowych wg przyjętych kryteriów.

Dodaj komentarz