Skład książki, czyli jak przygotować książkę do druku? 

Skład książki, czyli jak przygotować książkę do druku? 

Jednym z istotnych etapów, które następują już po napisaniu książki, jest jej skład. Proces ten wpływa nie tylko na wizualny odbiór danego dzieła, ale również na komfort podczas korzystania z książki. Jak powinien wyglądać prawidłowy skład książki? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? 

Skład książki, czyli jak przygotować książkę do druku? 

Nie ocenia się książki po okładce – wie o tym każdy z nas. Nie oznacza to jednak, że prezencja książki nie jest ważna. Jej estetyczny, poprawny skład sprawia, że jest ona dużo przyjemniejsza w odbiorze. Książkę warto złożyć w taki sposób, by jej treść była przystępna, nie męczyła wzroku i była pozbawiona błędów. Najlepiej, jeśli zajmie się tym doświadczona osoba, która na swoim koncie ma już kursy z poprawnego składu książki. 

Jak przeprowadzić skład książki, by był on dostosowany do czytelnika? Istnieje tutaj co najmniej kilka zasad, o których warto pamiętać, by być w pełni zadowolonym z uzyskanych efektów i zachęcić czytelnika do lektury.

Na czym polega poprawny skład książki? 

Skład książki to przede wszystkim dostosowywanie wielkości czcionki, jej rodzaju oraz układu tekstu na stronie. Nieodpowiednio dobrana czcionka, zbyt małe odstępy między linijkami tekstu, a także zlewający się tekst to cechy, które zdecydowanie odbierają przyjemność podczas czytania. Sprawiają, że wzrok szybciej się męczy, a czytelnik nie skupia się na treści, lecz na niedogodnościach spowodowanych nieodpowiednim wyglądem tekstu. 

Dokonując składu tekstu, należy zadbać o poprawnie skonstruowane przeniesienia. Warto zwracać uwagę na to, jak wygląda prawy brzeg tekstu. Strony powinny być pozbawione linijek kończących się jednoliterowymi słowami, a także takich samych słów kończących wersy znajdujące się w sąsiedztwie. Skład książki obejmuje również odpowiednie wplecenie grafik oraz zdjęć do tekstu, jeśli są one przewidziane w przypadku danej książki. 

Skład książki cena – ile kosztuje skład książki?

Zlecę skład książki – wiele osób zamieszczających takie ogłoszenie w internecie, zastanawia się nad kilkoma kwestiami. Jedną z nich jest oczywiście koszt składu książki. Taką czynność warto zlecić doświadczonemu profesjonaliście, który na co dzień zajmuje się składem i łamaniem tekstów. 

Ceny wahają się od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych za jeden arkusz wydawniczy. Kwestia ostatecznego kosztu zależy do tego, jakiego rodzaju tekst ma zostać opracowany, a także czy do zlecenia zalicza się również projekt okładki. Nieco droższe są np. teksty naukowe oraz takie, które zawierają większą ilość grafik, które mają zostać umieszczone na poszczególnych stronach. 

Dodaj komentarz