Co warto zobaczyć w Ostrowie Wielkopolskim

Co warto zobaczyć w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski to miasto, które zamieszkuje blisko 72 tysiące osób. Administracyjnie Ostrów Wielkopolski stanowi siedzibę powiatu ostrowskiego i należy do województwa wielkopolskiego. Przydomek miasto kolejarzy nie bez powodu przylgnęło do Ostrowa Wielkopolskiego – w tym miejscu odbywają się Dni Techniki Kolejowej. Aby dowiedzieć się o tym jakie wydarzenia mają miejsce w tym mieście warto czytać wiadomości Ostrów Wielkopolski dostępne na portalu owlkp.pl. Co godnego uwagi znajduje się w mieście, a tym samym co warto w nim zobaczyć?

​Rynek w Ostrowie Świętokrzyskim

Zwiedzając miasto warto zacząć od rynku. Symbolicznym miejscem na rynku jest znajdujący się tutaj posąg przedstawiający pierwszego burmistrza miasta po odzyskaniu niepodległości – Stefana Rowińskiego. Posąg przedstawia postać tego burmistrza, który przysiaduje z filiżanką przy niewielkim, okrągłym stoliku. Pomnik powstał w roku 2009 i jest związany z często powtarzaną w różnych miastach koncepcją związaną z budową pomników-ławeczek nawiązujących do znanych osobistości. Główną atrakcją architektoniczną na rynku jest XIX-wieczny budynek ratusza. Kiedyś znajdowała się tutaj siedziba władz miasta, ale obecnie jest tutaj Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

​Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim

Synagogę można znaleźć spacerując ulicą Raszkowską w stronę północnego skraju dawnej dzielnicy żydowskiej. Wyróżniającą cechą synagogi jest jej styl mauretański, a sam budynek jest uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w Ostrowie Wielkopolskim. Budynek synagogi został wyremontowany w roku 2010.

​Konkatedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Monumentalna budowla sakralna w stylu neoromańskim znajdująca się w Śródmieściu Ostrowa Wielkopolskiego góruje nad otoczeniem i jest dostrzegalna już z daleka. Oprócz samego budynku głównego warto zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, które należą do całego kompleksu świątyni, między innymi grotę Matki Boskiej z Lourdes i cmentarz przykościelny. Godna uwagi jest również ciekawie zabudowana plebania z ogrodem oraz Dom Katolicki. Wszystkie znajdujące się przy głównej świątyni budowle powstały na początku XX wieku. Zwiedzając budynek konkatedry można podziwiać znajdujące się w środku trzy główne ołtarze na środku, a przy bocznych ścianach umieszczono aż sześć ołtarzy na których znajdziemy figury świętych, między innymi św. Józefa, św. Teresy oraz św. Antoniego. Sama historia parafii sięga roku 1434, jest to więc najstarsza parafia w całym Ostrowie Świętokrzyskim.

Dodaj komentarz