Udzielanie pożyczek prywatnych – co warto o tym wiedzieć?

Udzielanie pożyczek prywatnych – co warto o tym wiedzieć?

Pożyczenie pieniędzy od przyjaciół lub rodziny, to bardzo popularny sposób na to, aby poradzić sobie z przejściowymi problemami finansowymi. Niekiedy decydujemy się na pożyczenie tylko niewielkiej sumy, a czasem musimy pożyczyć znacznie więcej, aby móc poradzić sobie z wydatkami. Nie ważne jednak jaką sumę chcesz pożyczyć, warto wiedzieć jakie ryzyko się z tym wiąże i jak powinno wyglądać pożyczanie pieniędzy pomiędzy bliskimi osobami.

Umowa pożyczki w rodzinie

Pożyczka gotówkowa w prywatnej firmie wiąże się z koniecznością podpisania specjalnej umowy. Bez niej pożyczkodawca nie udzieliłby pieniędzy swojemu klientowi i nie doszłoby do żadnej transakcji. Mogłoby się wydawać, że w przypadku pożyczek pomiędzy bliskimi osobami nie ma takiej potrzeby, a cała transakcja może przebiegnąć szybko i bez problemowo. Czy aby na pewno tak jest? Niekoniecznie. Wielu osobom może wydawać się, że pospisywanie umów w rodzinie wiąże się z brakiem zaufania. Warto jednak wiedzieć, że umowa pożyczki może być opłacalna dla obu stron, zarówno dla pożyczkodawcy, jak i dla pożyczkobiorcy.

Co ciekawe w niektórych przypadkach umowa jest wymagana prawnie, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Kodeks cywilny wskazuje, że umowa pożyczki musi przyjąć formę dokumentu, jeśli jej kwota przekracza 1000 złotych. Jeśli chodzi o pożyczki na mniejsze kwoty, to nie ma takiego obowiązku, ale jeśli ktoś chce, to może stworzyć umowę nawet dla mniejszych kwot.

Dlaczego warto podpisywać umowy pożyczki w rodzinie?

Umowa pożyczki w rodzinie tak samo, jak umowa pożyczki w prywatnej firmie https://splatakredytow.pl/pozyczka-gotowkowa/ może być korzystna dla obu stron. W razie ewentualnego konfliktu w rodzinie umowa sporządzona wcześniej może być jedynym dokumentem, który pomoże dojść bliskim do porozumienia – chociażby na drodze sądowej. Jeśli bliscy zdecydowali się jedynie na zawarcie umowy ustnej, to może powstać większy problem, ponieważ osoba trzecia nie będzie potrafiła zweryfikować, która ze stron konfliktu ma więcej racji.

Nawet jeśli pożyczasz pieniądze rodzicom czy rodzeństwu, to warto wspomnieć im o konieczności podpisania umowy. Szczególnie jeśli w grę wchodzą bardzo duże sumy, to warto jest się odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki temu w sytuacji, w której pożyczkobiorca nie będzie czuł się odpowiedzialny do tego, aby spłacić swój dług, możesz w prosty sposób go do tego przekonać, przytaczając zasady zawarte w podpisanym przez niego dokumencie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w łatwy sposób odzyskasz swoje pieniądze.

Dodaj komentarz