Jak ułożyć kostkę Rubika 3×3?

Jak ułożyć kostkę Rubika 3×3?

Wielu ludzie potrafi ułożyć kostkę Rubika 3×3 tak by na jednej ze ścianek znalazł się kolor lub tak by na dwóch ze ścianek był kolor. W tego typu umiejętności nie ma kompletnie nic zaskakującego, bo po kilkunastu minutach ćwiczenia zaskakująco wielu z nas osiągnie tę dość typową umiejętność. Inaczej jest w przypadku mistrzów, którzy potrafią ułożyć kostkę tak by na każdej ściance był odmienny kolor w mniej niż kilkanaście sekund. Osoby te mają takie same dłonie jak każdy i co równie istotne co dzień ćwiczą to dość szybkie układanie kostki. Jednym słowem można śmiało uznać, że tajemnica szybkości tych ludzi tkwi w ćwiczeniu. Istotnym jest też i to, że kostki takowe to ograniczona ilość kombinacji, czyli sposób w jaki obraca się kostką daje ograniczoną liczbę kombinacji. W tym tkwi zaleta, bo z każdej kombinacji do ułożenia kostki potrzeba pewnej określonej liczby ruchów. Niektórzy tych sekwencji uczą się aż do tego stopnia, że raz zerkną na nie ułożoną kostkę, potem tym osobom zawiązuje się oczy i po kilkunastu sekundach kostka jest ułożona. Osiągnięcie tego poziomu jednym zajmuje lata, ale znajdą się też i tacy, którzy uczą się tego w mniej niż rok.

Patenty.

Nie od dziś pewnym jest to, że pozycja ułożonej kostki Rubika 3×3 jest tylko jedna, ale i pozostałych kombinacji nie ma zbyt wiele, czyli to ograniczona ilość, a od każdej z kombinacji do kostki ułożonej trzeba wykonać określoną liczbę ruchów. Niektóre osoby układające kostkę nazywają te pozycje i tworzą z tych nazw zdania, po to by wiedzieć jak ułożyć kostkę. Brzmi to specyficznie, ale na tym właśnie polega trenowanie umysłu. Kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma to, że osoby trenujące układanie po jakimś czasie przechodzą do tych dość szybkich i zaskakująco precyzyjnych ruchów. W tym też nie ma nic dziwnego, choć najważniejszym jest to, że trenujący układanie kostki poświęcają tej nauce pewną ilość godzin. Trudno dokładnie powiedzieć ile to jest, ale nie jest to czynność zaliczana do tej, której nauczy się ktoś w kilka godzin. Typowy człowiek raczej potrzebuje dziesiątek lub nawet setek godzin treningów, po to by sobie poradzić z szybkim ułożeniem kostki w mniej niż piętnaście sekund, a doskonalić nie chce się każdy, bo to nie sport tylko zabawa. Trenowanie umysłu dość sensowne, ale nie ma z tego bezpośrednich przychodów.

Nauka.

Jakaś część z nas doskonale wie o tym, że kostkę Rubika 3×3 stworzono po to by nauczyć studentów tej wyobraźni przestrzennej i powiązać elementów przestrzennych. Można ją więc nazwać taką ciekawą pomocą dla typowego inżyniera, choć to w rzeczywistości pewna ilość elementów z kolorowego tworzywa, które są w ciekawy sposób ze sobą połączone. W czasach obecnych istnieją też i te wirtualne kostki Rubika 3×3, czyli mają one formę zbliżoną do gry komputerowej i grać można w internecie. Istnieją także specjalne kluby, które łączą ze sobą osoby wyjątkowo szybko układające kostkę Rubika. Można te kluby przyrównać do tych powiązanych z szachami lub z innymi grami planszowymi. Trudno też stwierdzić, czy te kluby w każdym kraju działają podobnie. Nie mniej jednak to działanie tych klubów coś znaczy w obecnym świecie, bo trenowanie daje inteligencję i co równie istotne przyszłym inżynierom to trenowanie pomaga w wyobrażeniu sobie elementów urządzenia, oraz tego jak będą one ze sobą pracować. Znajdą się też między nami tacy ludzie, którzy to twierdzą, że układanie kostki pomaga nawet grafikom komputerowym lub ludziom projektującym strony internetowe.

Czy kostka Rubika 3×3 jest wyjątkowa?

Dla jednych kostka Rubika 3×3 jest rzecz jasna opcją wyjątkową jeśli chodzi o ten trening umysłu, ale dla wielu innych taka kostka to narzędzie edukacyjne dla nastolatków. Przydaje się w takim samym stopniu jak typowa gra logopedyczna. Kluczowe znaczenie ma też i to, że za pomocą kostki można trenować dosłownie co dzień lub co kilka dni i nie jest to dziwna praktyka. Można to raczej nazwać trenowaniem umysłu i warto do tego powracać co jakiś czas i to niezależnie od wieku, po to by nie utracić tego talentu do częstego improwizowania, jeśli chodzi o zdolności powiązane z pracą inżyniera lub architekta. Te umiejętności są cennymi, ale bez jakiegoś umysłowego treningu choćby powiązanego z kostkę Rubika 3×3 częściowo zanikają. Zanikanie to jest rzecz jasna powiązane z ludzkie neurony nie są nieśmiertelne i dlatego umysł trzeba trenować dosłownie cały czas, po to by jak najdłużej zachował tę idealną kondycję. Nie jest to proste, bo w pewnym wieku układanie kostki idzie już zdecydowanie wolniej, czyli można dostrzec różnice między siedemnastolatkiem układającym kostkę Rubika, a pięćdziesięciolatkiem.

Siedemnastolatkowie.

Ludzie interesujący się kostką Rubika 3×3 doskonale wiedzą o tym, że nastolatkowie, którzy mają te piętnaście, szesnaście lub siedemnaście lat mają chyba największe sukcesy w szybkim układaniu kostki Rubika. W tym rzecz jasna nie ma nic dziwnego, bo nastolatkowie mają już znaczne umiejętności i do tego tę wzorową szybkość. Właśnie dlatego jeden z nich ułożył taką kostkę w mniej niż pięć sekund, ale ten rekord może zostać za jakiś czas nieco poprawiony, choć raczej nie znacząco. Tacy nastolatkowie dość często też trenują od dziecka, czyli ta konkretną kostką zaczęli się interesować już w wieku pięciu lub siedmiu lat i układali ją przez kilkanaście minut dziennie co dzień. Może i pierwsze ułożenie w ich przypadku nie było tym przełomowym, ale po jakimś czasie ta sztuka udawała im się o wiele szybciej, aż nabrali tej pewności, jeśli chodzi o błyskawiczne układanie.

Pamięć mięśniowa.

Układanie kostki Rubika 3×3 to także ta pamięć mięśniowa, czyli osoba szybko układająca kostkę nie musi nieustannie koncentrować wzroku na kostce. Tak jest bo pamięć mięśniowa działa i dlatego układający kostkę może nawet z kimś rozmawiać i stale nawiązywać kontakt wzrokowy, a po kilkunastu sekundach pokazać ułożoną kostkę. Tak jest ze względu na to, że doprowadzenie kostki do stanu ułożonego to wykonanie pewnej sekwencji ruchów, czyli powtórzenie jednego z przepisów na ułożenie. Takie przepisy nawet mają swoje nazwy i dlatego osoby szybko układające kostkę Rubika 3×3 stale imponują.

Dodaj komentarz