Strona internetowa projektowana pod klienta

Strona internetowa projektowana pod klienta

Niedopracowany i chaotyczny projekt strony internetowej prowadzi bardzo często do porażki i w konsekwencji zmarnowania wysiłków twórców uczestniczących w jej powstawaniu. Słabo zaprojektowana strona internetowa czyni bowiem więcej zła niż wyłącznie spowalnianie pracy klientów witryny. Projektowane w pośpiechu, nieprzemyślane strony, które nie zawierają skutecznych schematów poruszania się po ich strukturze uniemożliwiają użytkownikom dotarcie do poszukiwanych poprzez nich informacji co w konsekwencji przymusza użytkowników do odwiedzania stron konkurencji.
Z kolei dobrze zorganizowana struktura serwisu internetowego umożliwia dotarcie przeglądającym do tego czego chcą, i kiedy tego potrzebują. Pytanie zatem brzmi jak projektując nowoczesną witrynę internetową unikać przeszkód które stoją między użytkownikami i ich celami?. Bardzo ważne cztery elementy, które mają największy wpływ na łatwość poruszania się po serwisie to nawigacja i menu, nazwy kategorii, architektura treści , a dodatkowo odnośniki znajdujące się na stronie.

Jeśli nie są one stworzone tak że dzięki logice Menu, przejrzystemu układowi strony i relacjom pomiędzy poszczególnymi sekcjami naszego serwisu, przy wykorzystaniu najmniejszego nakładu wysiłku osoba przeglądająca stronę nie dotrze do tego czego potrzebuje, jest o wiele bardziej prawdopodobne że ponownie skorzysta z wyszukiwarki internetowej, niż to że jednakże spróbuje dotrzeć do potrzebnych mu informacji na Twojej stronie.

Dzieje się tak dlatego że jeśli ktoś poszukuje czegoś w miejscu w którym uznaje że powinno to być umiejscowione uznaje w ogromnej liczbie przypadków że tego po prostu tam nie ma. Musimy zatem projektować strony internetowe po których poruszanie jest proste. Nie chodzi jednakże o prostotę poruszania się po niej osób które tworzą stronę, a jej potencjalnych klientów. Nie ma bowiem znaczenia jak nowocześnie i dobrze wygląda np. grafika tam umieszczona, lub jak efektowne elementy flash zamieścimy na głównej stronie serwisu kiedy okaże się ona bezużyteczna dla docelowej grupy użytkowników.

Dodaj komentarz