Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa?

Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa?

Każdego dnia odwiedzamy całkiem sporo stron internetowych. Dla zabicia wolnego czasu lub w poszukiwaniu informacji, w danej chwili niezbędnej, trafiamy na serwisy, które od samego początku bardzo nam się podobają, ale także na takie, które praktycznie od razu zamykamy. Dlaczego? Strona internetowa musi wzbudzać nasze zaufanie, musi zachęcić nas wizualnie, a przynajmniej nie zniechęcić brakiem profesjonalizmu, który bardzo „rzuca się w oczy”.

Podobnie jest z ludźmi i miejscami, jakie odwiedzamy. Kiedy wchodzimy do restauracji, oceniamy ją. Lubimy ładne miejsca i takie wybieramy, gdy tylko mamy taką możliwość. Ludzi natomiast też oceniamy już przy pierwszym spotkaniu, dlatego przykładowo przedstawiciele handlowi poważnych firm, urzędnicy pracują w strojach bardziej formalnych, niż codzienne, domowe ubranie.

Proces, jaki odpowiada za wygląd witryn to projektowanie stron www. Właśnie na tym etapie budowania stron powstaje ich wygląd, który nie jest przypadkowy, a dobrze przemyślany, zaplanowany przez przeszkolonych i doświadczonych grafików komputerowych, gdy oczywiście wybierzemy profesjonalną firmę, która zajmuje się tworzeniem stron internetowych.

Po pierwsze, projektowanie stron www to najprawdopodobniej najtrudniejszy i najdłużej trwający proces powstawania serwisów internetowych. Niestety trudno jednoznacznie przewidzieć jego czas. Z jednej strony bowiem jest to praca twórcza osoby lub zespołu projektującego, a z drugiej strony praca grafika musi zostać w pełni zaakceptowana przez zlecającego. Jak wiadomo nie jest łatwo przekazać w pełni to, czego oczekujemy. Dlatego też pierwsza wersja projektu jest najczęściej poprawiana, aż do osiągnięcia efektu w 100% zadowalającego przyszłego właściciela strony.

Należy jednak pamiętać, że firma, która zajmuje się profesjonalnym tworzeniem i projektowaniem stron internetowych, mająca już pewne doświadczenie w tym zakresie, może być dobrym, obiektywnym doradcą w zakresie rozwiązań dla naszej strony. Czasami warto posłuchać opinii różnych, niezależnych osób. Coś, co może podobać się nam, może okazać się zupełnie nieprzydatne w naszym projekcie, nie pasujące do niego. Bez sensu inwestować w rozwiązania, z których w ogóle nie skorzystamy lub które kompletnie nie będą pasować do naszej strony.

Jednak projektowanie stron www to nie wyłącznie skupienie uwagi na samym wyglądzie. To również sposób rozmieszczenia wszystkich elementów na stronie plus zaplanowanie funkcjonalności witryny internetowej, czy sklepu online. Graficy zajmują się elementami graficznymi, które mają znaleźć się na witrynie (wyborem zdjęć, rozmieszczeniem materiałów podesłanych przez zlecającego) tym, jaką czcionkę dla tekstów zamieszczonych na stronie wybrać oraz kolorystyką, itp.

Dlatego też można powiedzieć, że projektowanie stron www wpływa bezpośrednio na sukces strony. W przyszłości to właśnie funkcjonalność, wygląd i elastyczność serwisu zadecydują o jego sukcesie. Z jednej strony musimy ufać swojej intuicji i znajomości gustu osób, do których kierujemy serwis (np. gdy tworzymy wirtualną wizytówkę firmy i wiemy, jacy są nasi klienci). Z drugiej zaś strony dobrze poradzić się ludzi, którzy obiektywnie są w stanie ocenić proponowane przez nas rozwiązania i ich szansę na powodzenie. Firmy informatyczne, które są doświadczone i z sukcesem wdrażają coraz więcej projektów do internetu, są naprawdę godne zaufania.

Dodaj komentarz