social media

social media

Social media wpływ na nasze życie.

Zaznajomiliśmy się z Facebookiem w 2004 roku, od 15 lat można oglądać filmy na YouTube, 14 lat publikujemy tweety na Twitterze, natomiast od 2010 możemy tworzyć konta na Instagramie. Media społecznościowe stały się naszą codziennością, 18 milionów Polaków korzysta z . Przypuszczając blisko 16 milionów zawsze je ma pod ręką w swoich smartfonach przykładowo We Are Social czy Hootsuite.

Odpoczynek od swojego telefonu.

Osoby mieszkające na terenie Wielkiej Brytanii średnio sprawdzają telefon 28 razy na dobę. W porównaniu z niektórymi nastolatkami to naprawdę mało. Badania przeprowadzone w 2018 roku przez Ipsos dla Huawei zadawały pytania, na które odpowiedzi miały wydźwięk “tak” lub “nie”. Zatem tak 67% osób zrezygnowałoby z telewizji, jeżeli jej oglądanie skończyłoby się na utracie smartfona. 72% przebadanych odpowiedziała, że wolałoby nie spożywać słodyczy niż nie korzystać z telefonu. Ogromna ilość osób biorąca w badaniu bierze telefon do sypialni 92% oraz korzysta z niego przed snem, wtedy przeglądając serwisy społecznościowe czy piszą z przyjaciółmi. Od razu po przebudzeniu korzysta 51%, na dodatek 28% zabiera go do łazienki. Korzysta z telefon ponad 13 godzin głównie, aby być w , w tym przypadku powiedziało tak 84% osób. Jak widać na powyższych szczegółach badania, nasze społeczeństwo zazwyczaj ma przerwę od smartfonów, kiedy śpi i jest to bardzo duży problem, gdyż media społecznościowe oddziałują często negatywnie na naszą psychikę. Poprzez te działania mogę pojawić się u nas niektóre schorzenia. 30 minut jest to odpowiedni czas na dzienną dawkę social mediów.

Zagrożenia zdrowia psychicznego poprzez .

Lista zagrożeń jest długa, jeżeli wirtualny świat będzie coraz bardziej ingerować w nasze życie, prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie rosnąć.

1. Uzależnienie.

Spędzanie dużo czasu w może nas uzależnić, gdyż wpływa to na chemię mózgu. Wszelkie sygnały powiadomień telefonicznych uwalniają dopaminę. Powtarzanie tej samej sytuacji w długim okresie czasu może spowodować problemy.

2. Depresja.

Im dłużej przeglądamy posty na Ingramie czy Facebooku, tym bardziej obniża się ich nastrój. Większość postów jest specjalnie dopasowana, aby pokazywała wyłącznie atrakcyjne strony życia. Wtedy często młodzież porównuje się do swoich idoli. Podczas podglądanie szczęścia innych możemy nabawić się doła, smutku a później depresji.

3. Samoocena.

Istnieją osoby, które akceptują siebie takie, jakie som, lecz też jest druga grupa ludzi co nieprzepadła za sobą. Kiedy widzą profesjonalnie wyretuszowanyche zdjęcia w , ich samoocena może drastycznie spaść poprzez porównanie siebie do osób występujących na danym zdjęciu.

Dodaj komentarz