Kim jest tajemniczy klient?

Kim jest tajemniczy klient?

Praca dorywcza, tajemnicza i aktorska. Stanowisko? Tajemniczy klient.
Jest to osoba, która bada standardy danej firmy bez urzędniczej legitymacji, stojąc w kolejce wraz z innymi osobami. Tajemniczy klient weryfikuje czy dana placówka, najczęściej będąc częścią dużej sieci, spełnia standardy obsługi przewidziane konkretnymi normami, których kierownik lub inna osoba zarządzająca jest zobowiązana przestrzegać. Nie da się ukryć, że jest to forma szpiegostwa pracowników, którzy za nieprzestrzeganie określonych standardów firmy mogą zostać stosownie rozliczeni. Z drugiej strony, patrząc na instytucję tajemniczego klienta, jest to forma kontroli, która pozwala w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości i tym samym podnieść jakość obsługi każdego, nie tylko tajemniczego klienta. Jest to regularna a także potrzebna praktyka, która zakłada również mniej inwazyjny sposób działania, czyli tajemniczy klient robi w określonych przez zlecającego sklepach zdjęcia produktów jakie wystawione są na sprzedaż.

Współpraca sieci z tajemniczym klientem ma zrealizować jeden główny cel, którym jest wzrost poziomu zadowolenia z obsługi, czego pożądanym efektem jest wzrost sprzedaży towarów czy usług. Tajemniczy klient jest badaczem, który sprawdza które z elementów obsługi mogą wzbudzać lub wzbudzają zastrzeżenia. Zgromadzone dane przekazuje przedsiębiorstwom dla których pracuje. Takie działanie minimalizuje sytuacje, kiedy to autentyczny klient opuszcza sklep lub punkt usługowy, będąc niezadowolonym i jednocześnie zdecydowanym o rezygnacji ze skorzystania z oferty jaką przedstawia dane miejsce.

Jakie aspekty obsługi bada tajemniczy klient?
Po pierwsze sposób przywitania (dzień dobry, dobry wieczór – w zależności od pory dnia).
Po drugie czas, w jakim osoba obsługująca zaproponowała pomoc (pytanie “w czym mogę pomóc?”).
Następnie czy osoba obsługująca doradziła skorzystanie z konkretnej oferty.
Po czwarte czy zaproponowała zakup produktów lub usług objętych promocją lub zapoznała klienta z aktualną ofertą promocyjną.

Tajemniczy klient zwany jest także audytorem, ponieważ może on skontrolować także rozmieszczenie towaru na półkach, wystawę, czy jest ona ułożona zgodnie z aktualnymi wytycznymi zleceniodawcy a także czy w sklepie oraz jego obrębie jest czysto i schludnie. Osoba będąca tajemniczym klientem działa ściśle według narzuconego jej… scenariusza! Średnio wylicza się sześć etapów wizyty oraz weryfikacji dokonywanej przez tajemniczego klienta. Taki audyt dotyczy nie tylko sklepów ale także każdej innej dowolnej placówki handlowej czy usługowej (bank, firma kurierska itp.)

Ile zarabia tajemniczy klient? Przeważnie jest to stawka od 20 do 50 złotych za jedno zlecenie. Należy pamiętać, że sama wizyta to nie wszystko, ponieważ dochodzi tutaj też wypełnienie odpowiedniego formularza z wykonania zlecenia a niekiedy także dojazd do wyznaczonego miejsca, które może znajdować się poza obszarem naszego zamieszkania. Wówczas zleceniodawca zwraca koszty dojazdu. Średnia wizyta tajemniczego klienta trwa około trzydziestu minut a wypełnienie dokumentów (kwestionariusza) od pięciu do również około trzydziestu minut. Tak więc w przeliczeniu na godzinę stawka za pracę tajemniczego klienta nie może być mniejsza niż 20 zł. Są jednak i takie zlecenia, za które płaci się jednorazowo nawet przeszło 100 złotych. Są one za to bardziej złożone i skomplikowane, stąd też większa stawka. Reasumując, tajemniczym klientem może zostać każdy kto potrafi być zarówno aktorem jak i detektywem w jednym. Rekrutacja wymaga podania najbardziej podstawowych a zarazem potrzebnych informacji takich jak: dane osobowe, częstotliwość korzystania z internetu na co dzień, miesięczne wydatki itp. Rejestracji można dokonać na specjalnych platformach w sieci, zgłaszając swoją kandydaturę. Po założeniu konta, czekamy na pierwsze zlecenie a potem przystępujemy do pracy!

Dodaj komentarz