14 rzeczy do zrobienia w ogrodzie, zanim spadnie śnieg!

14 rzeczy do zrobienia w ogrodzie, zanim spadnie śnieg!

Podsypywanie róż krowim nawozem to tylko jeden z obowiązków. Niedługo nadejdą przymrozki, a więc to najwyższy czas, aby przygotować ogród na zimę. Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim spadnie śnieg.

1. Skoś trawnik
Skoś trawnik ostatni raz, zanim nadejdzie mróz. Nie jest to reguła, trawnik nie musi być skoszony tak krótko, jak latem.

2. Wyrwij chwasty.
Koniecznie powinieneś zrobić ostatnią rundę pielenia w ogrodzie. Wtedy wiosną nie będziesz miał tak dużo pracy. Usuń wszystkie chwasty i mech. Niektóre chwasty są wieloletnie i należy je wyrywać razem z korzeniami, aby się ich pozbyć, inne jednoroczne giną zimą. Więc tutaj decyzja zależy od ciebie, ale chyba lepiej od razu wyrwać wszystkie chwasty niż czekać aż część zniknie sama.

3. Usuń liście z trawnika.
Zgarnij liście i umieść je na stercie kompostu. Szczególnie ważne jest, aby usunąć liście i resztki roślin, jeśli są na nich oznaki choroby. Liści nie należy zostawiać na trawniku, ale można je wykorzystać do przykrycia pod rododendronem lub w kompoście. Jeśli nie jest ich tak dużo, możesz je skosić razem z trawą i nic z nimi nie robić.

4. Schowaj do środka rośliny, które nie tolerują mrozu.
Wiele roślin nie toleruje mrozu. Do takich roślin na pewno należą drzewa oliwne i pelargonie. Jeśli chcesz, aby róże i hortensje przetrwały w doniczce, należy ją przykryć wokół doniczki jakąś izolacyjną osłoną, ewentualnie przesunąć blisko do ściany. Bulwy żonkila nie tolerują zimy i należy je schować do środka.

5. Zbierz wszystkie pomidory.
Zbierz wszystkie pomidory, aby nie doświadczyły przymrozków. Jeśli są zielone, mogą dojrzeć na kuchennym blacie.

6. Zbierz wszystkie owoce i jagody.
Usuń wszystkie opadłe owoce spod drzew i krzewów. Ma to na celu zapobieganie przenoszeniu chorób oraz wizytom szczurów i myszy.
Zbierz owoce, zanim zmarzną. Z tych ładnych i zdrowych możesz robić konfitury lub kompot, a te brzydkie, przegniłe wyrzuć. Jeśli masz za dużo owoców, rozdaj je rodzinie, albo znajomym, na pewno się ucieszą.

7. Obetnij krzewy.
Zarówno maliny, porzeczki, jak i agrest należy przycinać, zanim przyjdzie mróz. Wytnij chore rośliny i usuń odpady, aby okoliczne rośliny nie zostały zakażone. Byliny, krzewy i inne rzeczy możesz po prostu zostawić na zimę.
Koniecznie przytnij maliny. Odbywa się to natychmiast po zbiorach. Upewnij się, że odciąłeś wszystkie pędy, które dały owoce. Powinny być przycięte aż do ziemi.

8. Przytnij róże.
Obetnij górę róży. Ale nie tnij całkowicie. Duże cięcie nie powinno być wykonywane do wiosny. Ważne, aby usunąć wszystkie liście z róż. Pomaga to zmniejszyć ryzyko infekcji chorobami grzybiczymi.

9. Umieść krowi nawóz wokół róż.
Ogólna zasada jest taka, że nie jest mądrze nawozić uśpione rośliny jesienią, bo nie chcemy przecież sprowokować ich wzrostu. Krowi nawóz wokół róż jednak w niczym nie zaszkodzi, a pomoże.

10. Zbierz nasiona.
Zbierz nasiona, abyś miał co siać wiosną. Jesień to dobra pora roku na zbieranie nasion. Szukaj dojrzałych kapsułek z nasionami i przechowuj nasiona, na przykład w filtrach do kawy.

11. Wsadź cebulki kwiatów.
Zaplanuj wiosenne kwitnienie już teraz, ponieważ jesień to świetny czas na sadzenie cebulek kwiatów.

12. Sadź rośliny odporne na mróz.
Jesienią możesz sadzić rośliny, które są odporne na mróz. Wtedy często znajdziesz dobre oferty w centrach ogrodniczych.

13. Poszukaj ślimaków.
Jesienne poszukiwanie świeżo wyklutych ślimaków może być dobrą inwestycją na wiosnę, kiedy to ślimaki stają się uciążliwe.

14. Prawidłowo przechowuj narzędzia ogrodnicze.
Na koniec powinieneś zadbać o dobre przechowywanie narzędzi ogrodniczych. Nie powinny być przechowywane na zewnątrz, ale powinny zostać najpierw oczyszczone i osuszone, a następnie przechowywane w piwnicy lub garażu.
Narzędzia ogrodowe powinny być umyte i naprawione. Wtedy są już gotowe na nowy sezon. Dbanie o sprzęt jest bardzo ważne, bo wtedy rozpoczęcie wiosennych porządków w ogrodzie jest dużo przyjemniejsze, a ty masz czyste sumienie, bo w pełni dbasz o zakupiony sprzęt i nie musisz sprawiać sobie co sezon nowego, a więc jednocześnie oszczędzasz pieniądze!

Dodaj komentarz