Kredyt dla małych firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Kredyt dla małych firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Wszystkim osobom, które prowadzą własną firmę, zależy na tym, aby jak najbardziej ją rozwinąć w celu uzyskania jak największych zysków. Aby tego dokonać, niezbędne są pieniądze, które przedsiębiorca może przeznaczyć na przykład na zakup nowego sprzętu, szkolenia lub wynajem odpowiedniego lokalu. Dodatkowe środki przydadzą się szczególnie małym firmom, które dopiero zaczynają budować swoją pozycję na rynku. Potencjał przedsiębiorców doceniły banki, które coraz częściej wprowadzają do swoich ofert kredyty dedykowane małym firmom. Na co powinien zwracać uwagę przedsiębiorca, zanim weźmie kredyt dla małej firmy? Podpowiadamy.

Mała firma – czyli jaka?

Zanim zaczniesz szukać oferty, która spełni wszystkie twoje oczekiwania, musisz wiedzieć, czy Twoja firma na pewno zaliczana jest do małych. Małe przedsiębiorstwo to takie, które w ostatnich dwóch latach obrotowych:

– zatrudniało corocznie mniej niż 50 pracowników
– osiągało roczny obrót netto ze sprzedaży, usług i operacji finansowych, który nie przekroczył wartości dziesięciu milionów euro

Właściciel takiej firmy musi prowadzić pełną lub uproszczoną księgowość.

Dokumenty niezbędne do wzięcia kredytu

Aby wziąć kredyt dla małej firmy, należy zebrać komplet niezbędnych dokumentów. Na szczęście nie będzie on zbyt duży i musi zawierać:

– wniosek kredytowy
– dowód opłacenia podatku lub zaświadczenie o braku zaległości wobec Urzędu Skarbowego i ZUS
– odpis z KRS lub dokumenty założycielskie firmy
– podsumowanie księgi przychodów i rozchodów
– prognozy finansowe

Jeśli prawidłowo sporządzisz wniosek kredytowy i zbierzesz wszystkie te dokumenty, to bank przeanalizuje sytuację finansową Twojego przedsiębiorstwa i podejmie decyzję o tym, czy przyzna kredyt, czy też nie.

Zabezpieczenie kredytu dla małych firm

Każdy kredyt, który udziela bank, musi mieć odpowiednie zabezpieczenie. Bank pożyczając pieniądze, zawsze podejmuje pewne ryzyko, które stara się zminimalizować właśnie poprzez ustanowienie zabezpieczenia. Zabezpieczenie może przybierać wiele form i najczęściej jest to forma rzeczowa lub osobowa.

Do zabezpieczenia o charakterze rzeczowym zalicza się:

– hipoteka – obciąża nieruchomość kredytobiorcy
– kaucja – zabezpieczenie stanowią pieniądze lub inne wartościowe przedmioty wartościowe
– zestawy rejestrowane – ustawione mogą zostać na rzeczach ruchomych przedsiębiorcy

Do zabezpieczenia o charakterze osobowym zalicza się:
– poręczenie wekslowe
– gwarancję bankową lub ubezpieczeniową
– przystąpienie do długu kredytowego
– weksel własny in blanco

Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy

Zanim weźmiesz kredyt dla małych firm, dokładnie przeczytaj umowę. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź zasady i termin spłaty kredytu, wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany, wysokość prowizji, warunki rozwiązania umowy i sposób zabezpieczenia spłaty kredytu. Jeśli nie jesteś pewny czy umowa jest dla Ciebie korzystna, to koniecznie daj ją do przeczytania prawnikowi, który ją z Tobą omówi.

Dodaj komentarz