MLM co to?

MLM co to?

Dla wielu określenie MLM może wydawać się zupełnie egzotyczne. Być może słyszeli o nim w przelocie, a może wcale. Jedni twierdzą, że jest to dobry i perspektywiczny sposób na zarabianie – inni, że to kompletne oszustwo i strata czasu. Jaka jest więc prawda? MLM co to jest, jak działa i czy da się na tym zarobić?

Czym jest MLM?

Skrót MLM pochodzi od angielskiej frazy Multi Level Marketing i w języku polskim oznacza marketing wielopoziomowy. Bazuje on w dużej mierze na istnieniu siedzi dystrybutorów, którzy dbają o zapewnienie jak najwyższego obrotu danego towaru lub usługi i w zależności od niego zarabiają pieniądze. Tego typu system może budzić skojarzenia z piramidami finansowymi, ale spokojnie – jest to całkowicie legalna forma marketingu. Nie istnieje tu zasada, że zarobek bazuje się na tym, ile zysku przyniosły osoby znajdujące się na niższym stopniu piramidy. Obowiązuje system pobierania jako wynagrodzenie określonego procentu od wygenerowanych przychodów. W razie natrafienia na taką frazę dobrze jest wiedzieć MLM co to jest i jak działa, ponieważ taki rodzaj marketingu stale zyskuje na popularności.

Zalety MLM

Muli Level Marketing może być doskonałym źródłem zarobku dla osób, które cenią sobie niezależność. Nie trzeba męczyć się z szefem czy sztywnymi godzinami pracy – każdy zarabia na siebie i tylko od niego zależy, w jakim stopniu się zaangażuje. Zacząć działać można nawet z niewielkimi nakładami finansowymi, powoli pnąc się po drabince sukcesu. Dzięki temu to źródło zarobku można potraktować jako dodatkowe, dorabiając sobie do pensji zarabianej w pracy na pełen etat. Jest to także szansa dla wielu osób, którym z różnych powodów ciężko się jest odnaleźć na rynku pracy. Dodatkowym bonusem jest fakt, że bezpośredni kontakt z klientem, jakiego wymaga sprzedaż w systemie MLM, może pomóc zbudować pewność siebie i łatwość w kontaktach z innymi.

Ciemna strona medalu

Bywa, że MLM jest zachwalane jako sposób na błyskawiczne zarobienie fortuny. Jest to jednak mało prawdopodobne. Jak w większości przypadków, tylko nieliczni odniosą naprawdę duży sukces. Należy też pamiętać, że forma tej pracy nie gwarantuje żadnej stabilności. Nie jesteśmy pracownikami żadnej firmy, a jedynie jej przedstawicielami. Grupy MLM, w obrębie których działamy, w każdej chwili mogą zniknąć lub upaść, a my będziemy musieli szybko znaleźć nową lub zostaniemy bez pracy. Ciężko jest więc liczyć na Multi Level Marketing jako swoje główne źródło dochodu. Należy się też liczyć z tym, że często naszym zadaniem będzie sprzedawanie produktów niskiej jakości lub po zupełnie nieopłacalnych cenach, co może okazać się trudne bądź niemożliwe.

 

 

Dodaj komentarz