Krok po kroku – Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka

Krok po kroku – Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka

Jeszcze kilka lat temu blokada simlock była standardem w wielu telefonach komórkowych. Klienci kupowali je bowiem najczęściej w pakiecie konkretnej sieci, która oferując preferencyjne raty „ukryte” w cenie abonamentu. Sam aparat był przekazywany często za symboliczną złotówkę. Obecnie coraz częściej telefonu kupowane są w hipermarketach i sklepach elektronicznych i simlock nie jest problemem. Dobrze jest wiedzieć jak sprawdzić czy telefon ma simlocka.

Simlock – co to jest?

Blokada simlock związana jest z kodami sieci i kraju (MNC i MCC) zapisanymi w ustawieniach telefonu komórkowego i w numerze IMSI na karcie SIM. Numer ten jest unikalny dla każdej karty SIM; to on „przypisuje ją” do konkretnej sieci. W przypadku włączenia blokady simlock aparat nie będzie wykrywał kart o numerach nie zawierających odpowiednich kodów sieci i kraju. Oznacza to tyle, co możliwość korzystania z telefonu jedynie z kartą konkretnej sieci (zazwyczaj tej, która pierwotnie go sprzedała).

Rodzaje simlocka

Zanim dowiesz się, jak sprawdzić czy telefon ma simlocka warto wiedzieć, że simlocka można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy to taki, który pozwala na korzystanie z karty SIM tylko z określonego kraju lub grupy krajów. Drugi, najbardziej popularny to simlock na daną sieć komórkową, zazwyczaj występujący właśnie w przypadku zakupu telefonu bezpośrednio w danej sieci. Trzeci typ simlocka i jednocześnie najbardziej ekstremalny to blokada na daną kartę SIM. Żadna inna w takim wypadku nie zadziała. W przypadku jej zniszczenia lub zgubienia konieczne będzie wystąpienie do operatora o przyznanie nowej, identycznej. Ten typ simlocka obecnie jednak już prawie nie występuje.

Simlock – czy jest włączony?

Nie zawsze kupując urządzenie w sklepie sieci telefonii komórkowej będzie on przez nią zablokowany. Zanim spróbujemy zdjąć blokadę warto dowiedzieć się jak sprawdzić czy telefon ma simlocka. Wiedza ta przyda się również w sytuacji gdy kupujemy telefon używany: niekiedy trzeba będzie uwzględnić w cenie koszt usługi usunięcia blokady simlock.

Najprostszym sposobem wykrycia blokady simlock jest włożenie do urządzenia karty SIM od innego operatora. Jeśli funkcjonujący wcześniej bez zarzutu telefon nie wykryje teraz nowej karty oznaczać to będzie obecność blokady. Nie ma przy tym znaczenia czy to będzie nasza karta docelowa, czy np. pożyczona od znajomej osoby: jeśli nie zadziała blokada jest włączona.

Innym sposobem jest uruchomienie menu serwisowego w telefonie i sprawdzenie blokady w ustawieniach. Nie ma przy tym gwarancji, że zadziała on na naszym modelu telefonu. Aby wejść w menu serwisowe należy uruchomić urządzenie z wyjętą kartą SIM, a następnie wpisać jeden z dwóch kodów: *#*#7378423#*#* lub *#7465625#. Wyświetlą się nam trzy pozycje: SP lock, network lock i subset lock. Jeśli przy którejś z nich pojawi się krzyżyk, lub napis „on” oznacza to, że telefon posiada blokadę simlock.

Simlock – jak wyłączyć

Najbezpieczniejszą formą usunięcia blokady jest jej skorzystanie z pomocy serwisu aparatów GSM. Tam pracownik za niewielką opłatą w kilka minut powinien poradzić sobie z naszym problemem. Można też spróbować samodzielnie usunąć simlocka – w internecie jest duża ilość poradników opisujących krok po kroku cały proces. Oczywiście w tej drugiej sytuacji nie mamy gwarancji powodzenia, a dodatkowo zerwanie plomb narusza warunki gwarancji telefonu.

Czy simlock jeszcze w ogóle występuje?

Jeśli obecnie kupujemy nowe urządzenie, możemy być niemal pewni, że na simlocka nie natrafimy. Większość operatorów wycofała się z tego już kilka lat temu, a jeden z ostatnich – Orange – w 2018 roku zaprzestał blokowania produktów Apple. Produkty tej firmy były bowiem dostarczane operatorowi już zablokowane, a nie nakładał on tych blokad samodzielnie. Wcześniej od 2016 roku nie blokował już telefonów innych marek. Blokada ta jest już w zasadzie bezużyteczna i jedynie nastręcza problemów w erze przenoszenia numerów telefonów z jednej sieci do drugiej. Gdyby wszystkie sieci nakładały wciąż simlocki co prawda ich obecni użytkownicy nie mogliby łatwo zmienić operatora, ale nowi klienci także mieliby z tym problem. Wobec tego simlocka można uznać za element przeszłości, który raczej już nie powróci. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak sprawdzić czy telefon ma simlocka. Nigdy nie wiemy, kiedy taka wiedza może się nam przydać.

Zachowuj ostrożność kupując telefony przez Internet

Problem ten dotyczy zwłaszcza produktów z oferty Apple. W większości ogłoszeń możemy spotkać się z treścią „simlock – brak” lub „simlock – zdjęty”, co niekoniecznie musi pokrywać się z rzeczywistością. Nie warto więc kupować od niesprawdzonych sprzedawców albo w podejrzanie niskich cenach. Może się też tak niestety zdarzyć, że kupimy telefon pochodzący z kradzieży. Na domiar złego będzie on dla nas zupełnie bezużyteczny bez znajomości hasła Apple ID, a sprzedawca-oszust nam go nie poda, bo sam zapewne go nie zna. W takim wypadku telefon jest praktycznie rzecz biorąc do wyrzucenia. Należy więc bardzo uważać, zwłaszcza na anonimowych aukcjach internetowych i szukać opinii o każdym sprzedawcy. Jeszcze lepszą opcją jest robienie zakupów tylko u autoryzowanych sprzedawców. Wtedy mamy pewność, że podana specyfikacja telefonu będzie taka w rzeczywistości, a telefon będzie pochodził z legalnego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial