Krok po kroku – Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka

jak sprawdzić czy telefon ma simlocka

Jeszcze kilka lat temu blokada simlock była standardem w wielu telefonach komórkowych. Klienci kupowali je bowiem najczęściej w pakiecie konkretnej sieci, która oferując preferencyjne raty „ukryte” w cenie abonamentu. Sam aparat był przekazywany często za symboliczną złotówkę. Obecnie coraz częściej telefonu kupowane są w hipermarketach i sklepach elektronicznych i simlock nie jest problemem. Dobrze jest wiedzieć jak sprawdzić czy telefon ma simlocka.

Simlock – co to jest?

Blokada simlock związana jest z kodami sieci i kraju (MNC i MCC) zapisanymi w ustawieniach telefonu komórkowego i w numerze IMSI na karcie SIM. Numer ten jest unikalny dla każdej karty SIM; to on „przypisuje ją” do konkretnej sieci. W przypadku włączenia blokady simlock aparat nie będzie wykrywał kart o numerach nie zawierających odpowiednich kodów sieci i kraju. Oznacza to tyle, co możliwość korzystania z telefonu jedynie z kartą konkretnej sieci (zazwyczaj tej, która pierwotnie go sprzedała).

Simlock – czy jest włączony?

Nie zawsze kupując urządzenie w sklepie sieci telefonii komórkowej będzie on przez nią zablokowany. Zanim spróbujemy zdjąć blokadę warto dowiedzieć się jak sprawdzić czy telefon ma simlocka. Wiedza ta przyda się również w sytuacji gdy kupujemy telefon używany: niekiedy trzeba będzie uwzględnić w cenie koszt usługi usunięcia blokady simlock.

Najprostszym sposobem wykrycia blokady simlock jest włożenie do urządzenia karty SIM od innego operatora. Jeśli funkcjonujący wcześniej bez zarzutu telefon nie wykryje teraz nowej karty oznaczać to będzie obecność blokady. Nie ma przy tym znaczenia czy to będzie nasza karta docelowa, czy np. pożyczona od znajomej osoby: jeśli nie zadziała blokada jest włączona.

Innym sposobem jest uruchomienie menu serwisowego w telefonie i sprawdzenie blokady w ustawieniach. Nie ma przy tym gwarancji, że zadziała on na naszym modelu telefonu. Aby wejść w menu serwisowe należy uruchomić urządzenie z wyjętą kartą SIM, a następnie wpisać jeden z dwóch kodów: *#*#7378423#*#* lub *#7465625#. Wyświetlą się nam trzy pozycje: SP lock, network lock i subset lock. Jeśli przy którejś z nich pojawi się krzyżyk, lub napis „on” oznacza to, że telefon posiada blokadę simlock.

Simlock – jak wyłączyć

Najbezpieczniejszą formą usunięcia blokady jest jej skorzystanie z pomocy serwisu aparatów GSM. Tam pracownik za niewielką opłatą w kilka minut powinien poradzić sobie z naszym problemem. Można też spróbować samodzielnie usunąć simlocka – w internecie jest duża ilość poradników opisujących krok po kroku cały proces. Oczywiście w tej drugiej sytuacji nie mamy gwarancji powodzenia, a dodatkowo zerwanie plomb narusza warunki gwarancji telefonu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *